Sejeme osení

15.03.2021

Osením či oseníčkem naši předci nazývali mladé, svěže zelené, ze země rašící obilí. Bylo symbolem nového počátku a příslibem budoucí úrody. Naši dávní pohanští předci se z něj z celého srdce radovali a někdy si ho trochu přinesli i domů. Dnes máme tuto živou ozdobu spojenou s Velikonoci, ale jak to u mnoha tradic bývá, kořeny sahají hluboko před dobu křesťanskou a jsou spjaty s přírodními cykly.

  • Do misky nasypte nejméně 5 cm silnou vrstvu zeminy (zahradní zeminy, kompostu, jakéhokoli prodávaného substrátu)

  • Krátkodobě pěstované osení se obejde bez odtokového otvoru v nádobě a bez podmisky. To poskytuje větší svobodu ve výběru nádoby pro osení - může to být jakákoli keramická či kameninová miska, košíček vystlaný folií, nebo dokonce vaječné skořápky. Je třeba však zeminu udržovat pouze vlhkou, nikoli příliš mokrou, aby klíčící obilí nezahnívalo. Na dno můžete vložit vrstvu drenáže, která přemokření brání (drobný štěrk, perlit).

  • Na lehce urovnaný substrát vysejte obilí (pšenici, ječmen), jednotlivé obilky by měly být těsně vedle sebe, aby bylo osení pěkně husté. Poté je zasypete 2 cm vrstvou zeminy, aby mělo rostoucí osení stabilitu a směřovalo co nejdéle vzhůru. Zeminu přimáčkněte.

  • Čím více světla mu dopřejeme, tím bude zelenější - místo na okenním parapetu je ideální.

  • Osení potřebuje k naklíčení a růstu 7-10 dní. Začněte osívat včas:-)