Pleteme pomlázku

02.04.2020

Velikonoční svátky jsou za dveřmi, a asi i my za dveřmi zůstaneme, a tak Vám poradíme, jak uplést sami pomlázku z 8 proutků + 1 na rukojeť.

Seženeme si v přírodě 8 stejně dlouhých a stejně silných proutků z vrby. My na Suchdole máme velkou výhodu, že nám proutky z vrbiček na Komunitní zahradě nařeže pan zahradník a my si je tam vyzvedneme. Řezat proutky bude v průběhu soboty 4.4., přicházejte, prosíme, spíš odpoledne a neshlukujte se:-)

Začít plést můžete z jakékoliv strany, i když v ukázce je od silných (od rukojeti) po nejslabší. Možná pro vyzkoušení pletení je lepší začít od špičky, neboť slabší proutky lépe chytíte a naučíte se správně techniku pletení.

Jdeme na to:

8 proutků zkrátíme a svážeme je dohromady provázkem. Ten si tam můžeme nechat a plést s ním, na konci se pak bude hodit na zavázání špičky. Na konci u silnější části obmotáme 9. proutkem rukojeť, konec zapleteme mezi pruty. Pak je lepší, když vám děti budou tu rukojeť držet, aby se vám dobře pletlo. Rozdělíme si do každé ruky 4 pruty. Začneme z pravé ruky horní prut vložíme do levé sady mezi dva pruty, propleteme a vrátíme do pravé ruky zespodu, abychom zase měli vpravo 4 pruty. Pak vezmeme z levé ruky horní prut a propleteme mezi dva pruty v pravé ruce a zase vrátíme dospodu levé ruky a takto se pokračuje až ke špičce.

Tak ať se vám pomlázka povede!

Přeje Zuzka

Video - Jak plete pomlázku prasátko Peppa

https://www.youtube.com/watch?v=DBfI-I8sDWU