Kraslice zdobené voskem

15.03.2021

Velikonoční kraslice - podrobný návod od Blanky Johanisové

Vyfouknutí vajec

- malá dírka, nejlépe zavíracím špendlíkem, zespod větší tak akorát pro špejli, vejce uvnitř rozmíchat a pak jemně vyfouknout. Na závěr propláchnout.

- bílá vejce jsou lepší než hnědá pro toto barvení pestrými barvami, bílá barva podkladu pak mnohem víc vynikne po odstranění vosku.

- dále odmastit a nechat oschnout (vykapat tou větší dírou dolů)

-lze barvit i vařená vejce natvrdo - vařit pozvolna 10min. s kapkou octa, propíchnutá vzduchová bublina... U nás doma se takto uvařilo vždy to plato cca 30 vajec, celý večer jsme to barvili a ráno se min.20 ks i víc rozdalo koledníkům (to ještě kolikrát právě babička obarvila alespoň pár jenom v barvě, aby se opravdu na všechny dostalo). Bílá prakticky nebyla, a pokud ano, tak si je mamka vyfoukla, udělala kraslice pro kolegy v práci a známé pro radost na ozdobení stolu.

-pozn. razítko z vajec se mi nepodařilo uspokojivě umýt, pro to v poslední době na odstraňování rezignuji, když to člověk vydrhne lihem nebo benzínem nebo pískem, tak sice razítko zmizí, ale barva v tomto místě nechytne stejnoměrně a efekt je horší. Nejlepší jsou vejce domácí.

Příprava

V celém procesu je několik momentů, kdy se to může zbytečně pokazit, tak je lepší tomu předcházet kvalitní přípravou a dodržováním zásad práce: bezpečně a čistě... Hlavní fakt je, že voda zničí barvu, a dále mastné fleky (otisky prstů, nečistoty) způsobí nepřilnutí barvy v plné ploše. Kromě toho má na výsledek vliv dost faktorů, které ovlivnit nelze a přes veškerou snahu nám např. barva udělá mapy, z vejce vyteče nějakou neviditelnou skulinkou voda apod., ale to k tomu tvoření patří.

Připravíme si:

Vosk - nejlépe včelí - lze získat přímo od včelaře, z e-shopu, prodejny výtvarných potřeb nebo rozmotat svíčku... v největší krizi lze použít i normální parafín (svíčku, voskovky), ale pracuje se s tím hůř, má jiné teploty tání a tuhnutí a složení než včelí

Špejli nebo tužku se zapíchnutým špendlíkem - se skleněnou hlavičkou (tím budeme kreslit)

Barvy:

  • Barvy doporučuji spíše tekuté a nešetřit na nich (nejlacinější práškové se mi neosvědčily), letos jsme zkusili OVO tekuté (35,-/dva odstíny) a pár let zpět jsem používala Kaufland Zn.Heitmann Colori (cca 50,-/5 odstínů). Pro správnou intenzitu jednu barvu potřebujeme alespoň 2x až 3x a lijeme do menšího než předepsaného množství vody(!). Z nějakého důvodu obecně zelená barví méně a některá žlutá dokáže "přežlutit" již na tmavou barvu obarvené vejce.

  • Velké sklenice od okurek- 4-5ks dle počtu odstínů -, max.do půlky naplněné vlažnou vodou, + 4-5ks malé skleničky od přesnídávek na přitlačení dutého vejce pod vodu (osvědčilo se s troškou vody, zavřené)

  • Ocet - dáváme jen doporučené množství (lžíci nebo dvě) nebo méně (myslela jsem, že víc octa způsobí, že to na vejce lépe chytne, ale kupodivu to nepomohlo, spíš naopak...)

Kahan na rozehřátí vosku - jakýkoliv stojánek, na který půjde dát vosk v malé konzervě od protlaku a pod to ho zahřívat svíčkou. Mně se osvědčilo několik konzerv, kterými podkládám čajovou svíčku do požadované výšky a rošt, ale stačila by klasická aroma lampička apod... Letos jsme použili stabilní stojánek - zbytek z počítače, ale plechy se horkem černily a tavily.

Dále: Hadry, papírové nosiče na vajíčka, lžíce - letos jsem vylepšila systém mohu doporučit jeden nosič na jednu barvu a k tomu určený jeden hadr na dosušování. K tomu další hadry na ruce, na stírání vosku, na držení vajec, pokud jsou už ruce umaštěné apod. Samozřejmostí je jedna lžíce pro jednu barvu.

Bezpečností opatření:

Než začneme zdobit, doporučuji stůl pod kahany obalit třemi vrstvami karton-igelit-noviny a pak teprve instalovat kahan. Malé děti nechat pracovat pouze pod dohledem. I přes všechna opatření se i u nás čas od času rozlije po stole teplý vosk. Vosk přidávat po malých částech. Práci vyzkoušet na sucho, aby všichni dosáhli rukama na kahan, toho se nedotýkat. Pozor na otevřený oheň!

Pod stanoviště s barvami - u nás dávám nahoru na linku - stejné krytí, většinou se to vylije všude okolo a noviny fakt protečou... Je dobré, když jedna osoba se věnuje pouze technickému "supportu" - stará se o oheň a množství vosku a dále namáčí do barev a vytahuje hotová vejce z barev, dosušuje, otáčí vejce po vyndání na papírových nosičích, aby schla rovnoměrně a zase je vrací "zdobičům" na dokreslení.

Zdobení a barvení

Rozehřátým voskem zkusíme na nečisto nějaké tahy, klidně můžeme začít třeba na papír. Dostatečně ohřátý vosk dělá pěkné táhlé tvary. (nedrolí se)

Začneme tím, že vejce ucpeme na obou koncích, aby se do něj nedostala barva (tekutina).

Základní tah je tečka nebo protáhlá kapka. Z těchto tvarů pak kreslíme požadované vzory do tvaru různých kytiček nebo hvězdic. Inspirací můžou být již hotová vejce, nebo přiložené vzorníky, které jsem pro účel kurzů zdobení vytvořila. Doporučuji začít tečkami a sluníčky. Udělala jsem i přehled "dělících proužků", kterými lze vejce rozdělit.

Pokud chceme vejce vícebarevná, což doporučuji alespoň vyzkoušet, začneme vzorem, který ve výsledku bude bílý. Může tvořit základní rozdělení vejce, jakoby osnovu. Při prvním zdobení pamatujte, že je dobré si nechat ještě nějaké místo, prostor na dotvoření s další barvou, prostě vejce nepřezdobit hned napoprvé, jinak je vhodné zůstat u jedné barvy.

Po dokončení prvního zdobení dáme vejce do první barvy. Můžete použít lžíci. Přitlačíme malou skleničkou, aby nevyplavalo. Umazanou skleničku po vyndání z barvy odkládáme na víčko, aby se neumazala celá linka. Až dosáhne správného odstínu vyndáme, dáme sušit, nezapomeňte otáčet a případné kapičky otřít hadříkem.

Druhé zdobení vzor vejce teprve dotvoří. Postup je stejný jako u prvního zdobení, na konci dáme do druhé barvy. Dokud je vosk na místě je možné vejce přendávat do různých barev pro dosažení optimálního odstínu. Všechna vejce na závěr dáme sušit a můžeme částečně uklidit (vosk, kahany)...

Dokončení

V závěru je nejlepší vosk sundat. Vzor se pak úplně objeví a je to krásný moment "vyloupnutí" kraslice. Tradičně jsme ho doma sundavali nad svíčkou, kahanem, plynovým sporákem apod., prostě neskutečně pracně. Až jsem vyvinula systém odstraňování vosku v troubě.

Troubu nahřejeme na 100°C. Na plech a novinový papír dáme dvě až čtyři vejce cca na půl minuty. Vyndáme hadříkem a tekoucí vosk otřeme do hadříku. Když to nejde, tak třeba na víckrát. Po několika vejcích je hadřík na vyhození, tak s tím počítejte. Hlavní je otírat do suchého hadru! I zde platí, že voda poškodí barvu, tedy nikdy nesundávat vodou, pokud z nějakého vejce teče voda (barva), otočit tak, aby vytekla, osušit, separovat od ostatních vajec, dokud neoschne docela...

Takto bychom během chvilky měli mít krásné čisté kraslice. Na závěr je malinko potřeme tukem (olejem nebo sádlem apod.) a můžeme slavně instalovat!!

Nezapomeňte se pochlubit výsledkem a svými zkušenostmi!

Hodně zdaru a krásné Velikonoce!!!! Ať dělají kraslice radost Vám i Vašim blízkým, s kterými jste je vytvářeli a které jimi obdarujete. Vaše Blanka


Obrazový návod na kraslice zdobené voskem