Boršč

02.04.2020

Oblíbená sváteční polévka v Blančině rodině. Čím větší množství se jí vaří, tím je lepší. Děkujeme Blance za recept!

Potřebujeme:

na 3 - 4 litry: 400 až 500 g masa tří barev (hovězí, vepřové, jehněčí - nebo aspoň nějaké), zeleninu -  4 menší brambory, 4 mrkve, 3 petržele, kousek celeru, čerstvé zelí v množství jako mrkve a petržele dohromady, kvašenou nebo sterilovanou červenou řepu (zde 2/3 velké sklenice nakládané řepy na kyselo včetně nálevu), koření - bobkový list, nové koření, sůl, pepř, kmín, zakysanou smetanu, olej.

Postup:

Boršč vaříme v tlakovém hrnci. Všechno maso, brambory a zeleninu pokrájíme na kostky. Osolené maso dáme do tlakového hrnce osmahnout na trochu oleje, po "zatažení" zalijeme vodou s rezervou nad maso a necháme dusit asi 45 minut, i déle, aby se maso úplně rozpadalo. Mezitím v jiném hrnci uvaříme brambory se solí a kmínem, nerozvařit! Když je maso změklé, přidáme do hrnce zeleninu kromě řepy, dolijeme vodou nad zeleninu a přidáme koření. Vše společně vaříme do změknutí zeleniny asi 10 minut, teprve pak přidáme řepu včetně nálevu ze sklenice. Vše necháme společně povařit a na závěr přidáme uvařené brambory. Servírujeme s lžící kysané smetany.

Dobrou chuť !